info@ifc.ir   021-66724545
  پارسی   English   العربیه

بسته‌های آموزشی مرکز مالی ایران برای شرکت‌های کوچک و متوسط؛ کارگاه آموزشی بایسته‌های پذیرش در بازار سرمایه ایران برگزار شد

چهارشنبه 8 دی 1395 - 12:58 ب.ظ

به گزارش روابط ‌عمومی مرکز مالی ایران این کارگاه آموزشی به درخواست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از سوی مرکز مالی ایران با حضور جمعی از اعضای شرکت‌های کوچک و متوسط (SME ) برگزار شد. شرکت کنندگان در ابتدای این کارگاه با بازار سرمایه و ارکان بازار سرمایه کشور آشنا شدند.

در بخش دوم کارگاه آموزشی سارا سادات اخلاقی، سرپرست پذیرش و سیدمهدی علم‌الهدی معاون پذیرش و ناشران شرکت فرابورس ایران به ارائه توضیحات کامل در زمینه پذیرش شرکت‌های SME در فرابورس ایران پرداختند.

اخلاقی از مزایای پذیرش در بازارهای فرابورس ایران برای شرکت های متقاضی گفت و سهولت، سرعت پذیرش، امکان تامین مالی آسان و ارزان، افزایش نقدشوندگی سهام، برخورداری از معافیت مالیات عملکرد تا 10 درصد، افزایش اعتبار داخلی و بین‌المللی شرکت، امکان توثیق سهام برای اخذ تسهیلات از جمله این مزایا برشمرد. وی همچنین کنترل حجم نقدینگی، تجهیز پس‌اندازها و منابع مالی کوچک برای طرح‌های بزرگ، افزایش شفافیت اطلاعاتی و مالیاتی، نظارت بر جریان تسهیلات بانکی و جلوگیری از رشد بی‌رویه معوقات بانکی  و رشد و توسعه اقتصادی کشور را مزایای این نوع پذیرش‌ها در اقتصاد کشور دانست.

وی در ادامه از اهمیت بازار شرکت‌های کوچک و متوسط از منظر بین المللی گفت و اشاره کرد آموزش روش‌های تامین مالی به شرکت‌های کوچک و متوسط در بهبود و ارتقای توانایی شرکت‌ها در بهره‌مندی از مزایای تامین مالی موثر است.

اخلاقی در ادامه کارگاه از شرایط عمومی و اختصاصی، فرآیند، مدارک مورد نیاز پذیرش ، اقدامات لازم برای درج شرکت در فهرست نرخ‌های فرابورس و عرضه شرکت در بازار فرابورس، نحوه انجام معاملات و بایسته‌های حقوقی پذیرش توضیحاتی را ارائه کرد. علم‌الهدی در ادامه برای رفع سوالات شرکت‌کنندگان کارگاه را به‌صورت پرسش و پاسخ ادامه داد.

در بخش سوم این کارگاه آموزشی مرتضی قلی‌پور، کارشناس حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار به بیان قوانین و مقررات حاکم بر بازار سرمایه کشور پرداخت. او گفت: در بازار سرمایه ما با مجموعه بسیار بزرگ قوانین و مقررات روبرو هستیم. و با توجه پیچیده بودن بازار سرمایه هر شرکتی که قصد ورود به این بازار را دارد باید با قوانین، مخاطرات، مسئولیت‌های حقوقی و ریسک‌های این بازار آشنایی داشته باشد.

قلی‌‌پور با اشاره به ناهنجاری‌های بازار سرمایه در قالب سه بخش تخلف، اختلاف و جرم این موارد را برای حاضران تشریح کرد.


ارسال نظر