info@ifc.ir   021-66724545
  پارسی   English   العربیه

نشست بررسی قوانین و مقررات بازار پایه برگزار شد

سه شنبه 1 بهمن 1398 - 01:02 ب.ظ

دومین نشست مروری بر قوانین و مقررات بازار پایه با تاکید بر شفافیت در محل فرابورس ایران با حضور جمعی از مدیران ناشران بازار پایه به همت مرکز مالی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مالی ایران، در این نشست، زهرا زارع، سپرست مدیریت نظارت بر ناشران بازار پایه به بیان موضوعات موضوعات ضروری در خصوص دستورالعمل اجرایی افشای شرکت های ثبت شده نزد سازمان گفت: بر اساس دستورالعمل  اجرایی افشای  شرکت های ثبت شده نزد سازمان، اطلاعات افشا شده نباید نادرست، خلاف واقع، گمراه کننده، بی­اساس، اغراق آمیز و ناقص باشد و یا در خصوص وضعیت موجود ناشر، تصویر اشتباهی در ذهن سرمایه­گذاران ایجاد کند. در واقع ارائه اطلاعات نادرست، خلاف واقع، گمراه کننده، بی­اساس، اغراق آمیز و ناقص در افشای اطلاعات تخلف بوده و مسئولیت تهیه و انتشار اینگونه اطلاعات برعهده مدیر عامل و هیئت مدیره ناشر است. تخطی از این ماده مشمول فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار نیز خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: حال موضوع مورد اهمیت موارد افشاست که شامل صورت‌هاي مالي سالانۀ حسابرسي نشده حداكثر 60 روز بعد از پایان سال مالی  و در مورد شرکتهایی که ملزم به تهیه صورتهای مالی تلفیقی هستند، حداكثر 90 روز پس از پايان سال مالی، می شود. همچنین صورتهای مالی سالانه حسابرسی شده شرکت­های تحت کنترل، حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع عمومي عادی سالانه شرکت اصلی و حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکتهای مذکور نیز مشمول این گروه هستند. حال در صورتی که گزارش ها و صورتهای مالی مذکور قبل از مهلت مقرر در این ماده تهیه شده باشند، باید فورا توسط ناشر افشا گردد.

در ادامه این نشست، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره ناشران فرابورسی حاضر که درگیر مشکلات زیادی در خصوص تغییر و تحولات اخیر بازار پایه بودند، به پرسش و پاسخ در این رابطه پرداختند.


ارسال نظر