نحوه تمدید گواهینامه‌ های بورسی


نحوه تمدید امتیاز گواهینامه های بازار سرمایه

در بازار سرمایه 7 نوع گواهینامه اصلی وجود دارد که برای ورود به بازار و ارتقای شغلی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. اعتبار این گواهینامه ها اما 2 سال است و چنانچه برای تمدید آنها اقدام نکرد منقضی شده و اعتبار خود را از دست می دهند. اگر با انواع آزمون های بورسی آشنا نیستید می توانید مقاله «گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه» را مطالعه کنید که در آن به طور مفصل هر کدام از گواهینامه های بورسی را بررسی کرده ایم. هر آنچه در مورد تمدید گواهینامه های بورسی لازم است بدانید را طی این مقاله توضیح خواهیم داد.

 

تمدید گواهینامه حرفه ای بورس چیست؟

همانطور که گفته شد پس از 2 سال اعتبار گواهینامه های بورسی به پایان می رسد. به منظور اینکه دارنده های این گواهینامه ها لازم نباشد دوباره در آزمون های حرفه ای بورسی شرکت کنند سازوکاری برای تمدید آنها طراحی شده است. سازمان بورس و کمیته گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه برای تمدید هر کدام از گواهینامه ها حداقل امتیازی را در نظر گرفته است؛ چنانچه افراد بتوانند حداقل امتیاز لازم را کسب کنند اعتبار گواهینامه آنها تمدید خواهد شد. سوابق تحصیلی، سوابق شغلی و شرکت در آزمون های مورد تایید سازمان بورس هر کدام به نحوی دارای امتیاز تمدید هستند که در ادمه هر کدام را تشریح خواهیم کرد.

امتیاز مورد نیاز برای تمدید گواهینامه های بورسی

گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه در 3 سطح دسته بندی می شوند که برای هر سطح حداقل امتیازی (طبق جدول 1) در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که با تمدید گواهینامه سطح بالاتر، گواهینامه های سطح پایین تر (منظور گواهینامه های پیش نیاز) نیز تمدید خواهند شد. به طور مثال چنانچه فردی گواهینامه تحلیلگری و اصول بازار سرمایه را دریافت کرده باشد با تمدید گواهینامه تحلیلگری که در سطح ب قرار دارد، گواهینامه اصول که در سطح ج (سطح پایین‌تر) است نیز تمدید خواهد شد.

تمدید گواهینامه های بازار سرمایه

جدول 1 نشان می دهد که برای تمدید گواهینامه های مدیریت سبد اوراق بهادار و گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار که هر دو در سطح الف قرار دارند حداقل به 60 امتیاز نیاز خواهد بود. حال این امتیازها چگونه به دست می‌آیند؟

 

 الف) امتیاز سابقه شغلی در تمدید گواهینامه های بورسی

به ازای هر ماه سابقه شغلی مرتبط یک امتیاز در نظر گرفته شده است اما حداکثر امتیاز سوابق شغلی نمی تواند از سقف 35 درصد حداقل امتیاز آن سطح گواهینامه بالاتر باشد. به زبان ساده حداقل امتیاز لازم برای تمدید گواهینامه سطح الف 60 امتیاز است؛ بنابراین حداکثر امتیازی که می توان به خاطر سوابق شغلی به دست آورد 21 امتیاز خواهد بود (35 درصد ضرب در 60 که معادل 21 امتیاز خواهد شد). پس افرادی که 21 ماه سابقه کاری مرتبط داشته باشند می توانند سقف امتیاز سابقه شغلی را برای تمدید گواهینامه های سطح الف به دست آورند. حداکثر امتیازی که می توان از سوابق شغلی برای تمدید گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه به دست آورد در جدول 2 آمده است.

تمدید گواهینامه های بازار سرمایه سابقه شغلی

 

ب) امتیاز سابقه تحصیلی در تمدید گواهینامه های بورسی

امتیاز سوابق تحصیلی به دو بخش مقطع دکتری و مقطع کارشناسی ارشد تقسیم شده است که ابتدا به مقطع دکتری خواهیم پرداخت. اشخاصی که مدرک دکتری در رشته های مدیریت مالی، حسابداری، مهندسی مالی، اقتصاد، بانکداری، بیمه و گرایش‌های مالی رشته مدیریت داشته باشند 15 درصد از حداقل امتیاز لازم برای تمدید گواهینامه ها به تفکیک هر سطح را به دست خواهند آورد. به زبان ساده تر افرادی که مدرک دکتری مرتبط را داشته باشند می توانند برای تمدید گواهینامه های سطح الف -که حداقل 60 امتیاز لازم دارند- حداکثر 9 امتیاز به دست آورند (15درصد ضربدر 60 که معادل 9 می شود). حداکثر امتیاز سوابق تحصیلی برای مقطع دکتری در جدول 3 ذکر شده است.

سابقه تحصیلی در تمدید گواهینامه های بازار سرمایه

افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌های مدیریت مالی، حسابداری، مهندسی مالی، اقتصاد، بانکداری، بیمه و گرایش‌های مالی رشته مدیریت و MBA بازار سرمایه باشند می توانند 10 درصد از حداقل امتیاز تمدید گواهینامه های بورسی را کسب کنند. به عبارت دیگر این اشخاص برای تمدید گواهینامه های سطح اول معادل 10 درصد امتیاز آن یعنی 6 امتیاز را به دست می آورند (10 درصد ضرب در 60 که معادل 6 امتیاز می شود). جدول 4 حداکثر امتیازهای تمدید گواهینامه های حرفه ای بازار سرمایه را برای مقاطع ارشد رشته های مرتبط نشان می دهد.

تمدید گواهینامه های بازار سرمایه

 

لازم به ذکر است که دارندگان گواهینامه های بورسی می توانند به روزترین سوابق تحصیلی و شغلی خود را در سایت کانون کارگزارن بارگذاری کرده و امتیاز لازم برای تمدید را کسب کنند و در صورت نیاز در دوره های مربوطه برای اخذ حد نصاب لازم شرکت کنند.

 

ج)  شرکت در دوره‌های مربوطه

علاوه بر امتیاز سابقه شغلی و امتیاز سابقه تحصیلی، برای شرکت در دوره های آموزشی مشخص شده نیز امتیازهایی برای تمدید در نظر گرفته شده است. در صفحه هر کدام از دوره های آموزشی مربوطه، امتیازی که از گذراندن آن دوره به دست می آورید ذکر می شود.

  

لیست دوره های آموزشی مرکز مالی ایران که دارای امتیاز تمدید هستند در زیر آمده است:

نام دوره امتیاز سطح الف و ب امتیاز سطح ج
دوره جامع آموزشی تحلیل بنیادی 22 20
دوره جامع آموزشی تحلیل تکنیکال 11 10
دوره آموزشی داده کاوی صورت‌های مالی 10 8
دوره مدیر صندوق های سرمایه گذاری 8 3
دوره آموزشی تحلیل تکنیکال پیشرفته 5 5

 

 

محاسبه مجموع امتیازات

فرض کنید شما دارای مدرک تحلیلگری بازار سرمایه هستید که اعتبار 2 ساله آن به اتمام رسیده است. برای تمدید این گواهینامه که در سطح ب قرار دارد به 50 امتیاز نیاز خواهید داشت (جدول 1).

حال فرض کنید شما یک سال سابقه کار مرتبط داشته و دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد هستید. از سابقه شغلی 12 امتیاز (جدول 2) و از سابقه تحصیلی 5 امتیاز (جدول 4) کسب خواهید کرد، حال به 33 امتیاز دیگر نیاز دارید. شما می توانید با گذراندن دوره جامع آموزشی تحلیل بنیادی مرکز مالی ایران (22 امتیاز) و دوره جامع آموزشی تحلیل تکنیکال (11 امتیاز) در مجموع 33 امتیاز مورد نیاز خود را به دست آورید.

نکته مهم: چنانچه هر کدام از دوره های آموزشی مرکز مالی ایران دارای امتیاز تمدید گواهینامه بورسی باشد در صفحه آن دوره امتیازها به تفکیک قید خواهند شد؛ بنابراین برای اطمینان از امتیاز هر دوره به صفحه آن مراجعه کنید.

 

جمع بندی

آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه در 7 عنوان اصول بازار سرمایه، معامله گری بازار سرمایه، کارشناس عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، تحلیلگری بازار سرمایه، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزش یابی اوراق بهادار برگزار می شوند؛ این آزمون ها در 3 سطح دسته بندی می شوند. اعتبار این گواهینامه ها 2 سال است؛ برای تمدید آنها لازم است حداقل امتیاز لازم را به دست آورد که طی این مقاله به صورت مفصل آنها را بررسی کردیم.

invest way

حسابداری صندوق های سرمایه گذاری

اکسل