با مدرک CMA چه کاری می توان انجام داد

اگر رشته تحصیلی شما حسابداری است و یا به تازگی وارد حرفه‌ی حسابداری شده اید، ممکن است این سوال را از خود پرسیده باشید که حسابداری تا 10 سال آینده به کجا خواهد رسید. اگر مدرک CPA را اخذ کنید، به احتمال زیاد برای حسابداری، مالیات و ارائه صورت‌های مالی اطلاعاتی به دست خواهید آورد و آماده می‌شوید. اما اگر بخواهید آن اطلاعات را تفسیر کنید و استراتژی‌هایی را پیشنهاد کنید یا خودتان تصمیم گیر باشید چطور؟ در اینجا است که به شما توصیه می‌شود به سراغ مدرک CMA بروید.

شما با مدرک CMA چه کارهایی می‌توانید انجام دهید

در مورد اینکه با این مدرک فرصت‌های کاری بهتری برای شما وجود خواهد داشت همگی اتفاق نظر دارند، اما این فرصت‌های کاری بهتر چه مواردی هستند. در حقیقت یافتن یک شغل و ارتقا یافتن در آن به کمک CMA به طور قابل ملاحظه‌ای ساده‌تر است. این موضوع به این خاطر است که شما با داشتن این مدرک نه تنها دانش برنامه ریزی مالی، مدیریت هزینه و کنترل‌های داخلی را دارید، بلکه نحوه استفاده از آن دانش را هم به منظور پشتیبانی از تصمیمات استراتژیک در زمینه‌های مالی شرکتی، مدیریت ریسک و سرمایه‌ گذاری می‌آموزید. بسیاری از مشاغل برای ارتقا نیاز به مدرک CMA دارند، اما خیلی از کارفرمایان برای جذب در سطوح پایینی و میانی سازمانشان دارندگان CMA را ترجیح می‌دهند. اگر یکی از حوزه‌های زیر زمینه مورد علاقه شما باشد بدون شک مدرک CMA در این راه کمک حال شما خواهد بود.

تحلیل‌گر مالی

میانگین درآمد سالانه:55.100 دلار

تحلیل‌‌گران مالی راهنمای سرمایه گذاری شما هستند. کجا سرمایه‌‌گذاری کنید، چه زمانی داراییهای خودتان را به فروش برسانید و سایر راهنمایی‌های مشابه. تحلیل‌گران مالی اطلاعات مالی را پردازش می‌نمایند و برخی از آنها در مورد زمان خرید یا فروش سرمایه‌گذاریها تخصص دارند. هرچند امکان استخدام به عنوان تحلیل‌گر مالی با مدرک کارشناسی ارشد حسابداری وجود دارد، اما باید به خاطر داشته باشید این صنعت بسیار رقابتی است و یافتن شغل مناسب بسیار سخت به نظر می‌رسد. اما با داشتن مدرک CMA در اولویت استخدام خواهید بود و برای ارتقا یافتن داشتن این مدرک لازم خواهد بود. یک تحلیل‌گر مالی موفق که دارنده مدرک CMA نیز می‌باشد قطعا در اولویت قرارگرفتن در جایگاه بالاتری نظیر مدیر پرتفوی، شریک سرمایه گذاری یا مشاور مالی می‌باشد.

برنامه‌ریز مالی

میانگین درآمد سالانه: 50.128 دلار

برنامه‌‌ریزان مالی یا مشاوران مالی به مشتریان خود برای مدیریت پولشان کمک می‌نمایند. آنها برای شرکت‌های بیمه یا موسسات مالی کار می‌کنند. وظیفه آن‌ها مشاوره دادن به مشتریان بازنشسته این شرکت‌ها در زمینه برنامه‌ریزی برای دوران بازنشستگی، پس انداز برای کالج، سرمایه‌گذاری با برنامه ریزی مالی برای آینده می‌باشد. داشتن مدرک CMA موید آن است که شما هم دانش و هم مهارت لازم پیرامون توسعه استراتژی‌های مالی را دارا هستید. این مدرک بدون شک به شما در یافتن شغل مناسب در زمینه برنامه ریزی مالی و ارتقا یافتن در این صنعت کمک خواهد نمود.

ارزیاب (حسابداری هزینه)

میانگین درآمد سالانه: 50.899 دلار

شرکت‌ها چگونه می‌توانند سود خود را افزایش دهند و همزمان از هزینه‌های خود بکاهند؟ با وجود یک ارزیاب (حسابدار هزینه این کار امکان پذیر است. ارزیاب‌ها (حسابداران هزینه) هزینه‌های تولید یک کسب و کار را تحلیل می‌کنند تا راههای کاهش هدر رفت مالی و افزایش سود را بیابند. مدرک CMA شما را به یک کاندیدای بسیار مناسب برای این شغل تبدیل می‌نماید چرا که ارزیابی (حسابداری هزینه) نوعی از حسابداری مدیریت می‌باشد. سمت‌هایی برای ارتقا نیاز به این مدرک دارند شامل، ارزیاب ارشد (حسابدار هزینه ارشد) و کنترل کننده مالی می‌باشند.

کنترل کننده شرکت

میانگین درآمد سالانه: 74.032 دلار

کنترل کننده شرکت که عموما به مدیر کل حساداری شناخته می‌شد. مدیر کل حسابداری گزارشات خود را مستقیما به مدیرمالی یا مدیر‌عامل ارائه می‌نماید و همچنین مسئول انتقال داده‌ها به شکل اطلاعات مالی در گزارشات مالی، صورت‌های مالی و پیش بینی‌های آتی درآمد می‌باشد. دارنده CMA در این سمت نسبت به سایرین ارجعیت دارد چرا که کنترل کننده شرکت بر سایر حسابداران نظیر مدیر حسابداری، مدیر حسابداری هزینه (ارزیابی) و مدیر حقوق و دستمزد نیز نظارت دارد. این نوع سمت کاری از دانشی که توسط مدرک CMA فراهم می‌شود بهرهمند می‌گردد.

مدیر مالی (CFO)

میادگین درآمد سالانه: 117.840 دلار

دارنده مدرک CMA نهایتا می‌تواند مدیر مالی بشود. مدیر‌مالی بر گزارشگری مالی، سرمایه‌ گذاری‌های شرکت و پیش بینی مالی نظارت داشته و نظر نهایی در تصمیمات کلان شرکت را ارائه دهد. موقعیت مدیر‌مالی یک پله پایین‌تر یا در برخی موارد در کنار مدیر عامل یک شرکت تعریف می‌شود. برای رسیدن به موقعیت‌های بالای مدیریتی در حسابداری، شما بایستی یکی از مدارک CMA، MBA یا CPA و یا همه این مدارک را داشته باشید.  فرصت های مدیریتی برای حسابداران شرکتی شامل مدیر مالی، معاون مالی و بعضی مواقع مدیر عامل می باشد. اما با توجه به عناوین شغلی، مهارت ها و دانشی که با اخذ مدرک CMA به دست می‌آید، برای موفق شدن در پست مدیریتی سطح عالی ضروری به نظر می‌رسد.

چه کارهای دیگری می توان با مدرک CMA انجام داد؟

سایر مشاغلی که با داشتن مدرک CMA می‌توان به دست آورد شامل تحلیل‌گر سیستمی، مشاور مدیریت، تحلیل‌گر کسب و کار و سایر مشاغل و سمت‌های مختلف می‌باشد. پس از مرور این مسیر‌های شغلی بالقوه، واضح است که داشتن مدرک CMA در اکثر مشاغل مربوط به حسابداری به کار می‌آید. این مدرک به همان اندازه که دانش مدیریت مالی ضروری برای تصدی مشاغل کلیدی را به شما ارائه می‌دهد بلکه برای ارتقا شغلی نیز ضروری و مهم می‌باشد.