چرا یک خبره مالی یا CFA شویم؟

پس شما می خواهید یک خبره مالی باشید…

آیا به CFA شدن فکر می‌کنید؟ در اینجا به برخی از اصول می‌پردازیم، که چرا و چگونه بسیاری از متخصصین مالی راغب به داشتن این گواهی­‌نامه هستند.

درابتدا، CFA چیست؟

CFA مخفف Chartered Financial Analyst به معنی تحلیل­‌گر خبره مالی می­‌باشد. CFA یک گواهی­نامه حرفه‌­ا‌‌ی است که از طرف موسسه CFA در زمینه سرمایه­‌گذاری و امور مالی به افرادی اعطا می­‌شود که دوره­‌های را تکمیل کرده و سه مرحله آزمون را پشت سرگذارد و تخصص­‌های لازم دیگر را نیز داشته باشد. داوطلبی که موفق به گرفتن مدرک CFA می‌شود به عنوان خبره مالی نائل می­گردد.

به طور معمول تکمیل دوره خبرگی مالی بین دو تا پنج سال طول می‌کشد و سه دوره آزمون را نیز شامل می­‌شود.

طبق اظهارات موسسه CFA، در دنیا بیش از 140000 نفر این مدرک را دارند.

چرا مدرک CFA بگیریم؟

1) آینده کاری بهتر – شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی برای پرکردن پست‌های شغلی به دنبال داوطلبانی هستند که با فرهنگ مالی آشنایی دارند. در چنین فضای رقابتی، دارندگان مدرکCFA با نشان دادن تخصص خود در مدیریت سرمایه و تحلیل‌های مالی مزایای بیشتری نسبت به دیگران دارند.

2) اعتبار حرفه ای – به نقل از فایننشیال تایمز ،در حال حاضرCFA به دلیل دقت زیادش جزء "استاندارهای طلایی" وال استریت است. همچنین با وجود دارندگان مدرک CFA در بیش از 145 کشور در سرتاسرجهان و کارفرمایانی که راغب به استخدام آنها در هرکجای دنیا هستند، CFA به یک تخصص جهانی تبدیل شده است.

چه کسانی باید در آزمون‌های CFA شرکت کنند؟

آزمون­‌های CFA بسیار دشوار است.طبق گزارشات موسسه CFA، کمتر از 50 درصد داوطلبین می­‌توانند در هر سه آزمون این دوره موفق شوند.با این حال کسی که موفق به کسب مدرک خبرگی مالی شود، تقریبا می­‌تواند در همه مشاغل حرفه­‌ای در حوزه مالی در دنیا کار کند.

متخصصان امور مالی: چنانچه در حال حاضر در حوزه فعالیت­‌های مالی مشغول به کار هستید، مدرک CFA می­‌تواند موقعیت شغلی شما را تثبیت کند و به پیشرفت شما در مشاغلی همانند تحلیل­گر، مدیریت دارایی­‌ها، متخصص مالی، سرمایه­‌گذار بانکی و دیگر مشاغل، کمک می­‌کند. برای گذراندن این دوره و گرفتن مدرک، 48 ماه تجربه شغلی مرتبط لازم است.

دیگر تخصص‌­ها: متخصصین غیر سرمایه­‌گذار همانند وکلا و حسابداران نیز به دنبال مدرک CFA هستند. این یک مهارت فنی تکمیلی است که تخصص شما را در کسب‌‌و‌کارتان افزایش داده و شما را برای نقش‌های مدیریتی آماده می‌کند. نزدیک به 7 درصد از دارندگان مدرک CFA مدیران اجرایی هستند.

دانشجویان: شما مجبور نیستید با ورود به دوره CFA یک کارمند حرفه‌­ای شوید. اگر پول و زمان کافی دارید، مدرک CFA در رزومه شما بسیار ارزشمند است. یا اگر در یک جایگاه شغلی خاص در حوزه امور مالی قرار دارید، این مدرک به شما کمک خواهد کرد.

ارائه‌کنندگان اصلی CFA چه کسانی هستند؟

از کجا می­توانید مدرک CFA را دریافت کنید؟ طبق آمارهای منتشر شده در جولای 2014 ده تا از برترین ارائه دهندگان مدرک CFA در ادامه آمده است: