info@ifc.ir   021-66724545
  پارسی   English   العربیه

بازار مشتقه به سرمایه‌گذاران متخصص نیازمند است

یکشنبه 28 آذر 1395 - 11:33 ق.ظ

 به گزارش روابط عمومی مرکز مالی ایران، خواجه نصیری در بخشی از سخنانش در این نشست گفت: مشتقات مالی امکان جدا‌سازی ریسک از دارایی و واگذاری آن به طرفی که علاقه‌مند به تقبل ریسک است را ایجاد می‌کند و برای موفقیت بازار مشتقه، این بازار باید بر اساس نیاز پوشش ریسک طراحی شود. به همین دلیل ابتدا باید سرمایه‌گذارانی با دارایی‌های در معرض ریسک بالا شناسایی شوند و ابزاری با همبستگی بالا با دارایی پایه طراحی شود.

وی تصریح کرد: با توجه به ریسک‌های بالای اقتصادی و مالی در اقتصادهای نوظهور، ابزارهای مشتقه می‌تواند ضمن مدیریت این ریسک‌ها به اقتصاد این کشورها کمک کند. از طرف دیگر توسعه موفق بازارهای مشتقه نیازمند حداقلی از سطح توسعه یافتگی کشور است و راه‌اندازی بازار مشتقه، تکمیل‌کننده توسعه زیرساخت‌های مالی است.

خواجه نصیری دانش پایین سرمایه‌گذاران، توسعه نیافتگی بازار دارایی‌های پایه، زیرساخت‌های ضعیف قانونی، عدم برخورداری از استانداردهای حسابداری مناسب، بهره نگرفتن از نوآوری، کارا نبودن بازار و زیرساخت‌های ضعیف را از چالش‌های توسعه بازارهای مشتقه در اقتصاد‌های نو ظهور عنوان کرد.

شروط موفقيت بازار مشتقه در بازارهاي نوظهور

بنا به گزارش روابط عمومی مرکز مالی ایران، مدیر سابق نظارت بر بورس‌ها و  بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار آگاهی سرمایه‌گذاران و شکل گیری بازار نقدی بزرگ و فعال برای دارایی‌های پایه را از پیش شرط‌های موفقیت بازارهای مشتقه دانست. به گفته خواجه نصیری تنوع ابزارهای مشتقه در دسترس برای معامله، نقدشوندگی بازار، اولین بودن ابزار، قوانین و مقررات و آمادگی شرایط اقتصادی و سیاسی برای راه‌اندازی بازار مشتقه، وجود نهاد صنفی کارگزاران و حمایت آن‌ها از تشکیل بازار مشتقه، طراحی صحیح قراردادهای مشتقه مالی و اندازه بهینه قرارداد، امنیت، کارایی و نوآوری از دیگر شرایط موفقیت بازار مشتقه به شمار می‌رود.

سخنران این نشست برای حاضران پیشنهادهایی هم داشت. خواجه نصیری گفت: آموزش کاربردی سرمایه‌گذاران، انجام تبلیغات بیشتر در این زمینه، استفاده از طرح‌های تشویقی، تسهیل قوانین معاملاتی برای سرمایه‌گذاران و کارگزاران، بهبود سیستم‌های معاملاتی و نرم‌افزاری و توسعه بازارهای خارج از بورس می‌تواند در توسعه بازار مشتقه موثر باشد.

این نشست با پاسخ و پرسش جمعی از فعالان و کارشناسان بازارهای مالی کشور حاضر در نشست به کار خود پایان داد. مرکز مالی ایران پیش از این نشست قراردادهای اختیار معامله (کاربردهای آن در مدیریت ریسک بازار) را با حضور مازیار یوسفی‌زاد برگزار کرده بود. 


ارسال نظر